Rolety na oknie dachowym - co należy wziąć pod uwagę

Okna dachowe mogą być również wyposażone w żaluzje, rolety i żaluzje. Żaluzje mają pewne ważne zalety w porównaniu do innych technik ochrony przeciwsłonecznej. Co to jest i na co zwracasz uwagę przy zakładaniu żaluzji na oknie dachowym, przeczytaj tutaj.

Zalety rolet na oknie dachowym

Rolety mają tę zaletę, że można regulować natężenie światła na oknie dachowym i nadal mają efekt ochrony przeciwsłonecznej. Nie jest to możliwe przy zakładkach i roletach.

Ze względu na różne pozycje listew w roletach, słońce jest w dużej mierze przechowywane na zewnątrz, ale pomieszczenie wciąż nie jest całkowicie zaciemnione. To może być bardzo przyjemne w lecie.

Zwróć uwagę na jakość

Przy zakładaniu żaluzji weneckich zawsze należy zwracać uwagę na odpowiednią jakość materiału. Jedynie wysokiej jakości żaluzje są stabilne, gdy biegną w szynie i znajdują się na świetliku.

Tutaj bardzo polecane są aluminiowe lamele, mają również dobre własności w porównaniu z tworzywami sztucznymi:

  • żaluzje aluminiowe odbijają ciepło lepiej niż tworzywa sztuczne i nie chłoną ich (aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła)
  • są znacznie trwalsze
  • aluminium Żaluzje są bardziej odporne na odkształcenia niż plastikowe żaluzje

Perforowane żaluzje aluminiowe

Atrakcyjną wizualnie alternatywą mogą być również żaluzje aluminiowe perforowane. Są one wyposażone w wiele bardzo małych otworów, przez co światło nadal znajduje się w stanie zamkniętym. Szlachetny wygląd poprawia okno dachowe, nawet gdy żaluzje są zamknięte.

Montaż żaluzji na oknie dachowym

W przypadku okien dachowych rolety muszą być mocowane do ramy okna. Może to być problematyczne, ponieważ wiercenie okien w wynajmowanych mieszkaniach jest zazwyczaj niedozwolone.

Taśma samoprzylepna

Alternatywą jest mocowanie za pomocą taśmy samoprzylepnej (dwustronnej), którą można wyjąć bez pozostawiania śladów. W zależności od wielkości okna dachowego, rolety mogą z łatwością stać się zbyt ciężkie dla taśmy klejącej.

Mocowanie klamrowe

Przy niektórych żaluzjach nadal istnieje możliwość zamocowania za pomocą elementów mocujących. W większości przypadków takie zaciski do świetlików, ale nie do zastosowania.

Ponadto szyny boczne muszą być jeszcze przymocowane. Zazwyczaj jest to również wiercenie wymaganej ramy okiennej. Zaciski mocujące również rzadko się tutaj trzymają. Instalacja za pomocą taśmy nie jest zalecana.

System rolet

Każdy producent świetlików oferuje specjalne rolety systemowe, które są dokładnie dopasowane do własnych świetlików. Jest to najlepsza opcja do montażu. W przypadku producentów takich jak Roto lub Velux możliwe jest elektryczne sterowanie żaluzjami lub żaluzjami za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Ponieważ te rolety są idealnie dopasowane do świetlików, ich użycie jest wyraźnie zalecane. Jednak ceny są zwykle znacznie powyżej cen zwykłych produktów do domu. Do tego często uzyskuje się - podobnie jak w przypadku Velux - inteligentne, bezprzewodowe sterowanie żaluzjami za pomocą suwaka z boku. Rolety systemowe również nie muszą być usuwane podczas wyciągania, więc wiercenie jest bezpieczne.

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz